Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Tradycyjny żurek i barszcz zabielany

Staropolski żurek i barszcz biały

Niedzielny poranek wielkanocny jest zawsze piękny i wyjątkowy nie tylko ze względu na wiosenną porę, ale także, a właściwie przede wszystkim, z uwagi na wielkie wydarzenie, które zwiastuje. Oczywiście, mowa o Zmartwychwstaniu Pańskim, które jest niezwykle uroczystym świętem w kościele chrześcijańskim.

W zależności od zwyczajów panujących w konkretnej rodzinie, pierwszy dzień świąt wielkanocnych, a więc Wielka Niedziela, rozpoczyna się udziałem we mszy świętej poprzedzonej procesją z Najświętszym Sakramentem bądź też tradycyjnym, wielkanocnym śniadaniem w gronie najbliższych.

Świąteczne śniadanie wymaga szczególnej oprawy. Niemniej jednak, oprócz nakrycia stołu oraz ogólnej atmosfery, ważne jest również to, co pojawi się na naszym stole: tradycyjne potrawy i wypieki wielkanocne.

Jednym ze sztandarowych, śniadaniowych dań wielkanocnych jest tradycyjny żurek na zakwasie, który jednakże bardzo często występuje zamiennie z barszczem zabielanym.

 

ŻUREK NA ZAKWASIE chlebowym,  według „babcinej” receptury:

ZAKWAS: 200g mąki pytlowej i tyle samo mąki razowej wymieszać ze sobą, a następnie dolewać przegotowaną wodę (ciepłą, ale nie gorącą!) aż do momentu uzyskania rzadkiego zaczynu. W dalszej kolejności rzucić 2 ząbki czosnku oraz kromkę chleba razowego i wsypać 1 łyżeczkę soli. Przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 3-5 dni.

STAROPOLSKI ŻUREK: ugotować wywar warzywny z selera (1 szt.), korzenia pietruszki (2 szt.) i suszonych prawdziwków (100-150g), a następnie przecedzić go przez sitko tak, by pozbyć się jarzyn i grzybów. Dolać zakwas chlebowy w ilości zależnej od poziomu kwaśnego smaku, jaki pragniemy uzyskać oraz ząbek czosnku, by nadać żurkowi  ostrości. Gotować na wolnym ogniu aż zupa nabierze jednolitej konsystencji, wyrazistego smaku i aromatu. Następnie wrzucić pokrojony w kosteczkę, usmażony boczek. Podawać z kiełbasą wiejską i jajkiem.

 

BARSZCZ BIAŁY na zakwasie pszennym:

ZAKWAS: 30 dag mąki pszennej, litr wody, 2-3 ząbki czosnku, kromka chleba razowego, 1 łyżeczka soli. Sposób przygotowania, jak wyżej.

BARSZCZ ZABIELANY: do 2 litrów wywaru z wędzonki, przygotowanego na chudym boczku lub kiełbasie wiejskiej, dolać zakwas, wrzucić rozgnieciony ząbek czosnku, liść laurowy, kilka granulek ziela angielskiego, 1-2 łyżki ostrego chrzanu. Całość zagotować. Zabielić śmietaną. Podawać z plasterkami białej kiełbasy i jajkiem.

SMACZNEGO !!!